מדינת ישראל מציעה שפע צמחיה ריחנית, צבעונית ומגוונת, ואזרחי ישראל מוזמנים להנות מגידול צמחים באופן ביתי. בין אם מדובר על צמחים קטנים ובין אם על עצי פרי ונוי גדולים לשתילה בחצר, ברחובות העיר או בפרדס, ניתן להנות מאלפי צבעים שיקשטו את האיזור. עץ פיטנה הוא אחד מהעצים הנפוצים ביותר במדינה, והוא אהוד בעיקר בשל שילוב הצבעים צהוב ולבןהרעננים והקיציים. רוצים לגדל עץ פיטנה בעצמכם? בואו נראה איך עושים את זה.

עץ פיטנה – לא רק זן אחד

לעץ פיטנה קיימים שני זנים עיקריים, האחד הוא הזן הלבן-צהוב הנפוץ בישראל, וזן נפוץ, שנדיר יותר כאן, משלב בין הצבעים וורוד וצהוב. שני הפרחים הם מדהימים ביופיים, והעץ, שמגיע במקור מונצואלה, מקסיקו ואיזור מרכז אמריקה, הוא אחד האהובים ביותר על הישראלים. בנוסף, מפיץ עץ פיטנה ריחות מדהימים ודומיננטיים מאוד.

המינים השונים שונים האחד מהשני גם בצבע הפרחים אך גם בצורת העלים. בעוד פרחי עץ פיטנה הלבנים-צהובים הם גדולים ועליהם בעלי מרקם רך ונוכח, פרחי עץ פיטנה הורודים-צהובים הם דקים יותר ומזכירים צורת טיפה.

עם הזמן נוספו עוד תתי זנים–פרחי פיטנה מאותו סוג זן אך בצבעים אחרים כמו כתום, אדום, ורוד בשילוב לבן וצהוב, צהוב מלא, שני סוגי צבע צהוב ועוד.

איך מגדלים עץ פיטנה?

עץ פיטנה, כמו כל העצים והצמחים שבעולם, עלול למות ללא הטיפול הנכון. לכן, ככלל, חשוב מאוד להקפיד על תנאי הגידול של עצים וצמחים– לשתול אודם באדמה שמתאימה להם, להעניק להם מים בכמות שלה הם זקוקים ולחשוף אותם לאור או להשאיר אותם בצל כפי שצריך.

בנוגע לעץ פיטנה, ניתן לרכוש עץ צעיר במשתלות וניתן לרכוש זרעים להנבטה מראשית התהליך. קחו בחשבון שעץ שצומח מזרעים, צמיחתו עשוייה להימשך כשלוש שנים. עץ פיטנה בזמן עונת החורף נמצא בתרדמת, ולכן אין צורך בהשקייה שלו, לעומת חודשי הקיץ שבהם רצוי להשקות את העץ בתדירות גבוהה יחסית של מדי יומיים או שלושה ובכמות גדושה. מבחינת אור, עץ פיטנה צריך להיות חשוף לשמש באופן מלא או באופן כמעט מלא, כך שיוכל להנות מהקרינה הישירה של קרני השמש.

מהו מחירו של עץ פיטנה?

עץ פיטנה ניתן להשיג במרבית המשתלות ברחבי הארץ, והוא נמכר גם כעץ צעיר וגם כזרעים שניתן לשתול ולטפח באופן עצמאי. מחירי עץ פיטנה נעים בין 90 ש"ח עבור עץ קטן ומגיעים גם עד 160 ש"ח לעץ גדול ורחב. צירפנו לכם טבלה קטנה לסיכום המחירים, אז תהנו!

עץ קטן פיטנה לבנה לגידול במיכל 90 ש"ח
עץ קטן פיטנה ורוד כהה עז בריח דומיננטי 140 ש"ח
עץ פיטנה צהוב וורוד עם עלי כותרת מסתלסלים 130 ש"ח
עץ שיחי פיטנה לבנה צהובה 160 ש"ח