אבוקדו הוא אחד הפירות הכי טעימים שיש, והוא מגיע אלינו בעיקר בעונת החורף הקרירה והגשומה, עם סוף הקיץ שהביא איתו תנאים אידיאליים לגידול והבשלה של הפרי הנהדר הזה. רבים אוהבים לשלב את האבוקדו כממרח או מטבל, ויש שהאבוקדו עבורם הוא מרכז הארוחה. אולם לא רבים יודעים שפרי האבוקדו עצמו הוא לא הכוכב היחיד במסיבה, וגם עץ אבוקדו, ממנו הוא מגיע, הוא אחד העצים היפים והנוחים לגידול ביתי או לגידול חוץ. אז בין אם אתם רוצים לגדל בגינה עץ אבוקדו גבוה ומניב ובין אם אתם רוצים אותו לגידול ביתי, המאמר הזה הוא בדיוק בשבילכם.

עץ אבוקדו –יש רק אחד?

עץ אבוקדו מגיע בכמה וכמה זנים. אתם בוודאי תכירו חלק מהשמות שנכתוב כאן כי סביר להניח שפגשתם בהם בעבר בירקניה. עץ אבוקדו במדינת ישראל ניתן למצוא מזני האס, אטינגר, פוארטה, ריד, נבל, פינקרטון ו-וורץ. גם זנים של עץ אבוקדו מסוג אורית, ארדיט ובניק היו נפוצים בעבר, אולם הם הוחלפו בזנים איכותיים יותר.

איך לגדל עץ אבוקדו בצורה המיטבית?

הגידול של עץ אבוקדו תלוי כמעט לחלוטין באדמה שבה זרעיו נשתלים.עץ אבוקדו שנטוע בקרקע חולית יהיה זקוק לכמויות מים קטנות יחסית אך בתדירות גבוהה, לעומת עץ אבוקדו שנטוע באדמה כבדה שיהיה זקוק להרבה פחות מים – גם מבחינת כמות וגם מבחינת תדירות.

עץ אבוקדו לגידול בגינה הביתית יהיה זקוק לכ-5 ליטרים של קומפוסט בבור הנטיעה בערבוב עם כ-10 ליטרים של מים. רק לאחר מכן ניתן יהיה לשתול את העץ, שיקבל בצורה הזו את תנאי הגידול המיטביים בשבילו.

מבחינת שמש, עץ אבוקדו זקוק לקרינת שמש טובה במשך שעות רבות במהלך היום. לכן, מומלץ לשתול אותו באיזור כמה שיותר חשוף לשמש שנמצא בגינה שלכם, אולם את גזע וענפי העץ יש להלבין בזמן הנטיעה היות והם רגישים למכות שמש.

עץ אבוקדו – מגיע מאיזורים טרופיים

חשוב לדעת שעץ אבוקדו מקורו במדינות טרופיות, ולכן הוא רגיל לתנאי הגידול הטרופיים. היות ומדינת ישראל היא אינה מדינה טרופית, יש להקפיד על מתן התנאים האידיאליים לעץ אבוקדו כדי לצמוח ולגדול. עץ אבוקדו שלא יטופל כראוי, ימצא את מותו במהירות.

כמה עולה עץ אבוקדו?

מחירים של עץ אבוקדו משתנים בהתאם למשתלה שאצלה תרכשו אותו, הזן של עץ אבוקדו, גודל השקית, האם העץ מגיע כעץ או בתור זרעים לשתילה וגורמים משתנים נוספים. בגדול טווח המחירים נע בין 180 ש"ח ל-1,750 ש"ח ויותר. אז רכשו את הסוג שמתאים לכם, גדלו אותו כראוי ואתם בדרך להנות מעץ אבוקדו מניב ובריא.

אבוקדו האס – עץ שלם 1,750 ש"ח ויותר
אבוקדו אטינגר – עץ שלם 1,750 ש"ח ויותר
עץ אבוקדו – שקית 25 ליטר 180 ש"ח
עץ אבוקדו – שקית 50 ליטר 350 ש"ח