אחד מזני הצמחים היותר נפוצים במדינת ישראל הוא הסייפן.הסייפן, הוא בשמו השני גלדיולה – שושן החרב, מגיע ממשפחת האירוסיים, והוא אחד מהפרחים היפים ביותר במדינת ישראל בפרט ובעולם כולו בכלל. לסייפן גבעולים גבוהים שנוטים להתכופף בהתאם לכיוון הרוח, אולם למרות חיסרון זה הסייפן נחשב לצמח נוי טוב. במאמר הקרוב נספר לכם הכל על סייפן, וניתן לכם את כל המידע הנחוץ לכם על מנת לגדל אותו באופן ביתי.

סייפן – האם הוא מגיע בכמה וכמה סוגים?

בהחלט כן.לסייפן, בדומה להמון צמחים נוספים, יש כמה וכמה סוגים. בגדול, מדובר על כ-260 מינים ששייכים לסייפן, אולם במדינת ישראל נפוצים 2 מינים עיקריים– סייפן התבואה וכן סייפן סגול. שני סוגי הסייפן הללו הם זנים מרשימים ביותר, והסייפן החגיגי מגיע בגוונים וצבעים רבים שמדגישים את הנוכחות המרשימה והיפהפיה שלו.

אופן הטיפול והגידול של סייפן

סייפן הוא צמח שדורש טיפול, אך להבדיל מצמחים אחרים שעלולים לדרוש טיפול אינטנסיבי – הסייפן דורש טיפול יחסית צנוע. בכל אופן, כל טיפול בכל צמח צריך להיעשות במלוא תשומת הלב, שכן השקיית יתר או מחסור בהשקייה, חשיפה רבה מדי לשמש או גידול באיזור מוצל ואי גזימת העלים עלולה לגרום למותו של הצמח בצורה מהירה ביותר.

בכל המדובר על סייפן, יש לשתול אותו בעציץ עם עומק שתילה של 5 ס"מ, ובמרווח שתילה של לפחות 10 ס"מ מצמחים אחרים. הסייפן זקוק לאור שמש, ועם השתילה יש להשקות אותו עד רוויה, זאת כדי להצמיד את הפקעות אל הקרקע. גם בימי עונת החורף, חשוב להשקות את העציץ פעם בשלושה או ארבעה ימים, עד הפיכת האדמה ללחה.

מאפיינים של סייפן פרח

סייפן, לעומת פרחים אחרים רבים, הוא פרח רב שנתי ומתרבה מידי שנה ושנה. העובדה הזו שומרת עליו עמיד לאורך זמן, כמובל בטיפול נכון לאורך כל השנה.מאפיינים אלו הופכים את הסייפן לאחד הפרחים הנפוצים ביותר, שכן במקום להחליף את הצמח פעם בכמה שבועות, ניתן להנות ממנו לאורך זמן רב יותר.

מחיר סייפן פרח

מחירו של הסייפן משתנה בהתאם לכמה גורמים: סוג הסייפן, כמות הזרעים, עונת הרכישה וכמובן בהתאם למשתלה שאצלה תבחרו לרכוש אותו. לכל משתלה יש את המחירים שלה, אבל בגדול מחירים של סייפן נעים בין 5 ש"ח עבור אריזה קטנה ועד 28 ש"ח לערך עבור אריזה גדולה יותר. בטבלה המצורפת ריכזנו עבורכם מבחר מחירים של סייפן שמיועד לשתילה בין החודשים אוקטובר, נובמבר או דצמבר:

סייפן – אריזת גינה של 5 יחידות עם תערובת צבעים החל מ-8 ש"ח
סייפן – אריזה חסכונית עם 25 יחידות עם תערובת צבעים החל מ-28 ש"ח