על השם "יפעה" אולי לא שמעתם, אבל את השם ליזאנטוס אנחנו בטוחים ששמעתם לא פעם. שני השמות מתייחסים לאותו הצמח, ומדובר כאן על אחד הצמחים היפים והנפוצים ביותר בישראל. הפרח הארוך הוא בעל מראה עדין ורך, מה שמקנה לו יופי שמתאים לכל אירוע ואירוע. אם אתם מתעניינים בגידול ליזאנטוס, המאמר הזה הוא בדיוק בשבילכם, בו ריכזנו עבורכם את כל מה שצריך לדעת עליו ועל הגידול שלו.

ליזאנטוס – פרח אחד, זנים רבים

לפרח הליזאנטוס כ-1500 מינים ברחבי העולם, כאשר הוא מגיע אלינומהאיזורים החמים של יבשת אמריקה – הצפונית והדרומית גם יחד.מדינת ישראל מחזיקה בחמישה זנים של ליזאנטוס, כאשר אחד הזנים הבולטים והנפוצים ביותר מביניהם הוא ליזאנטוס מסוג פיקולו, שלו פרחים יחסית קטנים.

מבחינת צבעים, ליזאנטוס מגיע בצבעים של שמנת, ירוק בהיר, ורוד, סגול, ולבן, וכמו כן הוא מגיע בצבעים משולבים של לבן עם שוליים בצבע ורוד, לבן עם השוליים בצבע סגול ועוד. השילובים הייחודיים האלו הופכים את הליזאנטוס לפרח ססגוני וצבעוני במיוחד. בזרי ליזאנטוס ניתן כמובן לשלב בין הצבעים והמינים, וליצור זר מרשים במיוחד. את פרח הליזאנטוס ניתן למצוא לאורך כל השנה.

איך מגדלים ליזאנטוס?

ידוע שכל צמח, פרח או עציץ תבלין זקוק לגידול הייחודי לו. לדוגמה, בעוד שחלק מהצמחים דורשים השקייה מרובה, צמחים אחרים עלולים למות מיתר השקייה, ובעוד שחלק מהצמחים דורשים תאורה ישירה, חלק מהם זקוקים דווקא לשטח מוצל ככל הניתן. אז איך מגדלים ליזאנטוס?

ליזאנטוס זקוק לסביבת צמיחה קרירה יחסית של כ-24 מעלות צלזיוס, ולכן במדינת ישראל פותחו מגוון שיטות על מנת להצליח ולגדל אותו על אף תנאי האקלים החמים שכאן. בגידול ביתי העניין הזה הופך לפשוט יותר, היות וטמפרוטת הבית היא בדרך כלל קרירה ונעימה גם בימי הקיץ החמים ועל אחת כמה וכמה בימי החורף הקרירים.

ומה מבחינת אור והשקייה?

עציץ ליזאנטוס זקוק לתנאי אור של או שמש מלאה או חצי שמש בשילוב עם חצי צל, ומבחינת השקייה הוא זקוק להשקייה בינונית של פעם בחמישה ימים לערך. רצוי לבדוק שהאדמה לא רטובה מדי לפני השקייה חוזרת, שכן אדמה רטובה מדי עלולה לפגום באיכות הצמח ובצמיחה שלו.

תחזוק נכון של ליזאנטוס יכול לגרום לו לצמוח במשך זמן רב ולחדש את צמיחתו, שזהו כמובן האידיאל של כל צמח בגידול ביתי.

כמה זה עולה?

ליזאנטוס ניתן לקנות בצורת זרעים או בצורת עציץ שתול שיש להמשיך ולטפח. המחירים של ליזאנטוס משתנים בדרך כלל לפי גורמים של כמות,המשתלה בה אתם רוכשים, זן הליזאנטוס ועוד, כאשר מחירי זרעים עומדים על בין 5 ש"ח ל-10 ש"ח, ואילו מחירי עציצים מגיעים גם ל-30 ש"ח ומעלה, בהתאם לגודל.

זרעי ליזאנטוס – כמות קטנה 5 ש"ח
זרעי ליזאנטוס – כמות גדולה 10 ש"ח
עציץ ליזאנטוס בינוני – עציץ 12 ס"מ 29 ש"ח