למה נבל לי הפרח

למה נבל לי הפרח ?
 

בטבע כמו בטבע מאזן הכוחות הוא שייקבע האם הפרח ינבול או יפרח וזאת על ידי הבחנה פשוטה , האם כמות המים שנספגה בפרח יותר גדולה מכמות המים שהתנדפה ונידפה לאוויר מהגבעול ומהפרח, אם כן הפרח יפרח , במידה ולא יכולות הספיקה של הפרח יתדרדרו והוא ימוש. להבדיל מפרחים שלא משקים ונובלים ומתים , אצל צמחים כאשר הם יבשים ניתן להשקות אותם ולשקם אותם , אך למרות שאורך חייהם גדול יותר וחוזקם ללא מים איתן יותר לעומת פרחים גם צמח שכאשר עבר נקודת התייבשות מסוימת לא תהיה אפשרות לשקמו והוא ישאר נבול-מת .

תהליך התנדפות של מים דומה קיים גם בענפי וגבעולים קטופים , כאמור הים מתנדפים מן העלים והפרחים לאוויר החדר כאשר קצת ההתנדפות גדול יותר ומשמעותי יותר מקליטת וספיקת המים לפרח הפרחים יתייבשו , אך בזמן שענף בתוך אגרטל מלא מים נקלטים המים גם לתוך הגבעול והעלים . אם הפרח התייבש יש להבדיל בין שני מצבים , האם הוא עבר את נקודת השחזור או לא , אם לא יהיה אפשר על ידי שימוש בשיטות שונות ל"להחיותו" מחדש , אך הוא יבש לחלוטין ועבר את נקודת השחזור כל המים והפטנטים בעולם לא יחזירו אותו לפרוח .
השיטות הידועות לעיכוב ההתייבשות של הפרח ושחזורם יעשה בדרך כלל על ידי דרכים להקטנת כמויות המים הנפלטות לאוויר מחד והגדלת כמויות המים הנקלטות לתוך הפרח מאידך ובמידה ונצליח לעשות את שתי הפעולות יחדיו הרי שנוכל בוודאי להגיע לתוצאות הטובות והאופטימאליות ביותר.

הגורמים המשפיעים על הקליטה והתנדפות ואיבוד המים הם גורמים הניתנים לשליטה ופיקוח ובעיקר בתוך האגרטל המלא מים , הגורמים הללו נובעים מהפן המורפולוגי של הצמח או הפרח וכאלו הנובעים מהאנטומיה של הפרח ותנאי גידולו , אנו לשם הטיפול בפרח נתמקד בגורמים הניתנים בכל זמן נתון לשיפור בידי זה המצוי בידו זר הפרחים או סידור הפרחים או לחילופין אפילו צמח הסחלב או הגוזמניה.
 
 
איך נוכל להפחית ולהקטין את כמויות איבוד המים בזמן גידול הפרחים ?
 

יש לזכור כי השינויים הנובעים מפליטת המים בפרח והנתונים עליהם ניתן לשלוט בזמן שהזר נמצא בתוך האגרטל תלויים בכמות הפרחים והעלים בכל גבעול פרחים , הלחות באוויר החדר , וטמפרטורת האוויר בחדר. על ידי ביצוע פעולה פשוטה כמו להסיר עלים ופרחים שאינם נחוצים ולרוב כאלו שכבר יבשים , אך זאת רק בתנאי שלא נפגע שייחודו של הפרח , וחשוב לוודא שחנות הפרחים ממנה אתם קונים לא מסירה עלי כותרת של הפרח לפני השיווק משום שכך הפרח למעשה ייבש אך על ידי הורדת שכבה אחת של עלי כותרת ניתן לפרח מראה רענן וצעיר ובריא שלמעשה זה לא כך , אצלנו בחנות הפרחים זרי דפנה מתחייבים לא לעשות כן לעולם ואצלנו משלוחי פרחים יבשים נזרקים בצער לפח , בזרי דפנה רק פרחים יפים טריים ובריאים נמכרים לקהל הלקוחות שלנו.

אז כאמור כאשר נסיר את הפרחים והעלים המיותרים נוכל לעזור לפרח להקטין את "שטח הפנים" שטח זה מצטמצם משמעותית ולכן יגרום להקטנת כמות המים המתנדפת מן הפרח.
באם נוריד את טמפרטורת החדר למעשה נגרום לעליה בלחות בחדר וכתוצאה מכך נקטין את הכוח של הפרח להדיף את המים לאוויר החדר , ופרחים מסוימים יגיבו להורדה זו בטמפרטורת החדר ועליית הלחות לכך שהפרח ובעיקר רקמות העלים נשמרים מקוררים והמים נשארים בתוכם לא מתנדפים.

 

                       

 
       מעבר לדף הבית                             לרכישת זרי פרחים                לרכישת משלוח פרחים

 

עד כאן דיברנו על איך לגרום לפרח לאבד פחות מים על ידי הסרת פרחים ועלים מיותרים וכן על הורדת טמפרטורת החדר שתוביל לעליה בלחות האוויר ובכך תמנע מרקמות העלים לאבד מים ונוזלים החשובים לחוסנו של הפרח ומראו הצעיר , עכשיו נראה איך ניתן בנוסף לפעולות אלו להגדיל את קצב קליטת המים של הפרחים באגרטל .

ישנם מספר גורמים עליהם ניתן לשלוט הקובעים את כמויות המים שתיכנס לפרח כמו כניסת אויר החדר לתוך צינורות הובלה של המים לתוך הפרח , פיתוח מיקרואורגניזמים שונים בפרח , מחוצה לו ובאגרטל, הגדלה של אזור החתך של הפרח וכמו כן קרישת מוהל חלבי או לטקס.
כאשר בעל זר הפרחים יבצע מספר פעולת הקלות פביצוע יוכל הוא לשמוע כל קצב מעברי המים בצינורות העצה של הפרחים בדרך הקרובה ביותר למצבם האופטימאלי בגידולם בחממה או במשתלה. במידה ונוכל לשמור על איזורים שלמים של הפרח בצורה שהיא נקייה מסתימות , וגם לדאוג להוסיף אקונומיקה כן כן אקונומיקה או אבקה מיוחדת או לעיתים במידה שאין גם כפית סוכר תעשה את העבודה , את האבקה או התמיסה ניתן לקנות או לדרוש לקבל במעמד קניית הזר או הזמנת משלוח הפרחים בחנויות הפרחים השונות וכמובן גם אצלנו בזרי דפנה , את אותה תמיסה או אקונומיקה שנוסיף לתוך המים שבאגרטל למעשה תמנעה את התפתחותם של מיקרואורגניזמים שונים באזורי החתכים על הפרח.

על ידי חידושו של חתך הנמצא על הפרח בחתך קבוע ימנע בסופו של דבר הגלדה וגם בדרך נוספת נוכל לטפל במים חמים המונעים את הגלדתו של החתך , בכדי למנוע מן החתך להיסגר במה שנקרא לטקס קרוש נוכל כאמור להשתמש במים רותחים שימנעו זאת .